Kulturní středisko Vratimov

Eda Riedl: Obrazy!

Výstava se koná od 6. února do 28. března

Po šesti letech se do Vratimovské galerie vrací Eda Riedl

Vratimovská galerie vždy ráda prezentuje výstavy umělců z regionu, pokud jsou však přímo „vratimovští“, je ta radost o to větší. Nejinak je tomu v případě vratimovského občana, spoluzakladatele a majitele ostravské galerie Mlejn, člena spolku Mlejn, sdružujícího ostravské kumštýře a lidi mající rádi umění, Edy Riedla.

Eda Riedl se narodil v roce 1947 v Ostravě. Po maturitě na gymnáziu následovalo další vzdělání technického směru. V letech 2000 až 2001 absolvoval kurz malby a kresby ve středisku pro rozvoj umění, pořádaném sdružení Viridian v Ostravě. V letech 2001, 2002 a 2003 se soukromě vzdělával v malbě u pana Josefa Czyže, malíře, který s láskou jemu vlastní maluje starou Ostravu. Od roku 2003 konzultoval v ateliérech akademického malíře Vladimíra Neuwirtha, Jana Pařízka a Josefa Šmeka a v letech 2010 až 2013 vystudoval olejomalbu na Ostravské konzervatoři.

Jeho výstavní činnost je pestrá. Od roku 2002 se prezentoval na dvaceti samostatných výstavách doma i v zahraničí; ve Vratimově,  Bohumíně, Ostravě, Teplicích, Odrách, Havířově, Opole, Waršavě, Wroclavi, Rybniku-Chvalkoviciach. Společných výstav bylo více než třicet, jednalo se opět o výstavy v regionu a blízkém zahraničí. Pestré je zastoupení autora v soukromých sbírkách (Maďarsko, Slovensko, Polsko, Švédsko, USA).

Mezi motivy, které autor často užívá, dominují malebná zákoutí staré Ostravy, v níž vyrůstal a dále vratimovská zákoutí, místa, ve kterých žije. Nevyhýbá se ani krajinomalbě s podzimními motivy. V těchto obrazech rozehrává škály odstínů okrů od nejjemnějších až po syté v kombinaci s paletou žlutých a červených odstínů; se zelenou barvou šetří. Rád maluje stromy a stavby, jako kontrast toho, co vytvořila příroda a člověk. Malba září barvami, je výstižná, ale motivy jsou na plátně vyobrazeny zkratkami bez zbytečných detailů. Maluje nejvíce špachtlí, občas si vypomůže štětcem.

 

 

 

 

 

 

Galerie otevřena ve středu a čtvrtek od 16 do 19 hod a během pořadů. Lze otevřít i individuálně dle domluvy. Volejte na tel: 595 700 751.

Výstavy