Kulturní středisko Vratimov

Kouzlení s nití

Výstava se koná od 5. června do 29. června

Kouzlení s nití, tak se dá nazvat tvorba Jindřišky Radvanské z Vratimova, která věnuje již 20 let paličkování.

Jindřiška Radvanská se narodila v roce 1946 v Ostravě-Vítkovicích. Již od mládí se věnovala ručním pracím různého zaměření, pletení, háčkování či vyšívání. Před čtyřiceti lety se z Havířova přestěhovala do Vratimova a vychovala zde tři děti. Když děti opustily rodné hnízdo a nastal důchodový čas, zatoužila se opět vrátit k ručním pracím. Tentokrát k nové technice zpracování příze. V okamžiku, kdy viděla na ostravské výstavě ukázku paličkování, bylo rozhodnuto. Přidala se k ostravskému kolektivu žen, kterému učarovaly nitě a dřevěné kolíčky. Po ukončení činnosti této skupiny založila s kolegyní novou skupinu ve Středisku volného času klíč ve Frýdku-Místku. Po letech sbírání zkušeností, poznatků, podkladů převzala roli vedoucí kurzu paličkování. Čtyři roky již sama učí a předává své získané zkušenosti novým zájemkyním o paličkování.

Vytváří stále nové a nové různě velké vzory. K plošným tvarům přibývají tvary plastické, doplněné perličkami, skleněnými segmenty, kamínky, dřevem a jinými prvky. Široká škála výrobků není určena pouze ke zkrášlení interiéru. Lze je použít i jako módní doplněk v podobě kabelky, kravaty, klobouku, šerpy či brože. Tuto mravenčí práci lze vytvářet jen s velkou láskou a trpělivostí, a tu Jindřiška Radvanská určitě má.

Přijďte se sami přesvědčit do Vratimovské galerie, v níž od 5. června vystavuje svou tvorbu.

 

 

Galerie otevřena ve středu a čtvrtek od 16 do 19 hod a během pořadů. Lze otevřít i individuálně dle domluvy. Volejte na tel: 595 700 751.

Výstavy