Vánoční koncert v kostele sv. Jana Křtitele – Jaroslav Svěcený

neděle 15. prosince v 17.00
460 Kč
(vstupné)
70 min
(doba trvání)

Jaroslav Svěcený – housle a průvodní slovo
Jitka Navrátilová – cembalo

Tento projekt je zaměřen nejen na krásné a v ČR doposud málo uváděné skladby Georga Phillipa Telemanna, ale také nádherné skladby jeho barokních kolegů – J.S.Bacha, G.F.Händela, A. Vivaldiho, A.Corelliho, G.Tartiniho, J.M.Leclaira a českých autorů 18.století. Celý koncert zazní na špičkové dobové housle.

JAROSLAV SVĚCENÝ – HOUSLE

Rodák z Hradce Králové je jedním z nejvýznamnějších a nejznámějších současných českých houslistů. Studoval na Pražské konzervatoři a Akademii múzických umění u profesorů Františka Pospíšila a Václava Snítila. Vzdělání dovršil mistrovskými kurzy u světových virtuosů Nathana Milsteina a Gidona Kremera. Je považován za proslulého popularizátora houslové hry. Jeho koncertní turné a festivalová vystoupení obdivovali posluchači v USA, v celé Evropě, Mexiku, Chile, Rusku, Maroku, Indonésii, Indii, Thajsku a řadě dalších zemí. Natočil 44 CD a DVD s díly světových a českých autorů. Mnohé z nich byly oceněny jako zlaté i platinové. Jako první český houslista nahrál CD pro celosvětově známou nahrávací společnost Sony Classical. V roce 1996 převzal cenu Masarykovy akademie umění za tvůrčí uměleckou činnost a roku 2010 převzal od hlavy státu Zlatou plaketu prezidenta republiky.

Jaroslav Svěcený stál u zrodu a dramaturgie dnes již úspěšných festivalů: Smiřické svátky hudby, Klášterecké hudební prameny, pražské Tóny Chodovské tvrze, Kocianovo Ústí (Ústí nad Orlicí) a Jihočeské Nové Hrady. Jaroslav Svěcený je zároveň uznávaným znalcem historie a stavby houslí významných houslařů 17. až 21. století a díky svým znalostem se stal vyhledávaným soudním znalcem v oboru smyčcové hudební nástroje.

JITKA NAVRÁTILOVÁ – CEMBALO

Jitka Navrátilová absolventkou AMU v Praze u prof. Zuzany Růžičkové a mistrovských kurzů v Curychu a Stuttgartu. Její repertoár obsahuje cembalová díla od baroka až po současnost, včetně skladeb komponovaných přímo pro ni (Z. Lukáš – Koncert pro cembalo a smyčce – proveden na Pražském jaru). Sólově vystupuje se symfonickými a komorními orchestry, spolupracuje s instrumentalisty i pěvci. Hraje na kopii německého cembala z r. 1715.

Prodej vstupenek od pondělí 16. září 2024 v pokladně Kulturního střediska Vratimov. 

Místo konáníKostel sv. Jana Křtitele ve Vratimově