Tamara Černá: Liberalis

Výstava se koná od 10. ledna do 22. února

Tamara Černá, umělecký pseudonym SofiG, je česká umělecká fotografka, tanečnice, primabalerína a baletní mistryně.

Pochází z Ostravy, kde se  od dětství věnovala tanci a umění obecně, navštěvovala zde baletní studio při Národním divadle v Ostravě a následně vystudovala konzervatoř v oboru balet. Po vysokoškolském studiu v Brně, kde vystudovala obor Teorie umění, se stala sólistkou baletu Národního divadla moravskoslezského, interpretující nejprve menší, ale později i velké přední role baletního repertoáru. Později pracovala také ve funkci baletní mistr, ve stejném divadle a spolupracovala se sólisty na interpretaci jejich rolí. Působila také jako choreografka a jako asistentka a choreografka operních inscenací. Spolupracovala s režiséry světového věhlasu. V té době vyučovala také hlavní obor klasický tanec na Janáčkově konzervatoři v Ostravě. V roce 2014 se stala členem Mezinárodní rady tance UNESCO. Za ztvárnění svých rolí byla oceněna několika cenami. Mimo jiné za svůj part v Toussaintově Requiem na Mozartovu hudbu byla nominována na Cenu Thálie.

V období spolupráce s divadelním souborem se začala věnovat i práci umělecké fotografky. Její fotografie jsou především portrétníreportážnístreetfoto, ale také inscenované a samozřejmě i ty ovlivněné divadlem a baletem – divadelní. Nasnímala portréty mnoha významných osobností z oblasti divadelní kultury (dirigenty, pěvce nebo sólisty baletu) nejen českých, ale i významných zahraničních umělců.

Své fotografie často vystavuje na samostatných výstavách od ledna roku 2008 a to u nás i v zahraničí.

V roce 2013 byla nominovaná mezi významné světové umělce v oblasti baletu za obor baletní fotografie.

Vratimovská galerie je otevřena ve st a čt 16-19 h, u všech pořadů nebo individuálně po předchozí domluvě na 595 700 751.