Klára Sedlo: Prapodivno

Výstava se koná od 1. listopadu do 4. ledna

Klára Sedlo (*1993) vystudovala Akademii výtvarných umění v Praze, pravidelně vystavuje v Česku i v zahraničí. Je finalistkou mezinárodních cen BBA Art Prize 2019 a Mostyn Open 21.

Barvy na všech svých obrazech míchá pouze ze tří základních barev a bílé. Je synestetik – čísla a písmena vidí jako barevné. Ve své práci se zaměřuje především na psychologii a práci s podvědomím. Ačkoliv její obrazy lze rozebrat logicky, chce, aby promlouvaly přímo k divákovu podvědomí a k jeho imaginaci, aby logiku úplně obcházely. Jde zde o pocit, který její obrazy vyvolají. Na plátnech znázorňuje situace, vztahy i emoce skrze optiku bizarně symbolického znázornění. Nápady na její obrazy nejčastěji přicházejí jako vize (desítky vizí za den), a velmi často na sebe navazují. Vrací se do jednoho prostředí, k jednomu charakteru, ke konkrétním vztahům.

Na výstavě můžete zhlédnout i obrazy rostlin inspirované Voynichovým rukopisem.

Voynichův rukopis je 600 let starý manuskript, který je napsán dosud nerozluštěným písmem a ilustrován záhadnými obrázky neznámých rostlin, astrologických diagramů, symbolů, krajin a map. Autor knihy není znám, ale podle dohadů se rukopis knihy o 240 stranách nacházel na dvoře Rudolfa II., který věřil, že autorem je anglický teolog Roger Bacon.

Prvním doloženým vlastníkem byl v 17. století v Praze žijící alchymista Georgius Byrschius.

Kniha je pojmenována po Wilfridovi Michaelu Voynichovi, americkém obchodníkovi polsko-litevského původu, který knihu odkoupil v roce 1912. V současné době je text ve vlastnictví Yaleovy univerzity.

Vratimovská galerie je otevřena ve st a čt 16-19 h, u všech pořadů nebo individuálně po předchozí domluvě na 595 700 751.