V barvách deště – vernisáž

Výstava se koná od 24. května do 25. června

Tereza Jeřábková: V barvách deště

Vernisáž výstavy se koná v úterý 23. května 2023 v 17 hodin.

 Tereza Jeřábková je rodačka z Řepišť, v současné době bydlí v Ostravě-Hrabůvce a částečně i v Brně. Ve Vratimově od malička absolvovala výtvarnou tvorbu na Základní umělecké škole pod vedením paní učitelky Pavly Hečkové. Umělecká tvorba ji neopustila ani po základní škole a pokračovala v ní jak na střední tak na vysoké škole. Tématem jejích obrazů je většinou příroda a krajina za deště nebo bouřky. Tvoří převážně v oblasti Ostravska, Beskyd, Poodří, Bílých Karpat a jižní Moravy. Bouřka ji vždy fascinovala, přestože z ní má velký respekt, vždy ji vnímala jako něco magického a jedinečného. Její obrazy většinou vznikají tak, že část maluje v plenéru v dešti nebo pomocí samotných kapek deště a část si dodělává v ateliéru. Někdy nechá výtvarnice obraz volně v dešti, aby příroda konala své a stala se tak součástí její tvorby, jindy do tvorby několikrát vstupuje.

Slovy umělkyně: „Do svých obrazů se snažím otisknout svůj vnitřní prožitek, vzpomínky, dokonce někdy i mé sny, od toho se pak odvíjí výsledná  barevnost a celková nálada obrazu.“

Technika tvorby: V malbě tvoří na papír nebo na plátno převážně akrylem a kombinovanou technikou jako je kresba tužkou, akrylovým fixem, grafickým fixem, pastelem, sprejem, akvarelem, tuší apod. V mnoha obrazech najdete techniku malby stékání a rozpíjení, protože ve většině děl pracuje výtvarnice s deštěm a technikou stékání.

Vratimovská galerie je otevřena ve st a čt 16-19 h, u všech pořadů nebo individuálně po předchozí domluvě na 595 700 751.